Produkty

ITCSECadmin konsoliduje ochronę przed DDoS, SIEM, zgodność NIS2 / KSC, zarządzanie BGP, inteligencję sieciową AI, analizę ruchu i optymalizację peeringu w jednej platformie.

Ochrona DDoS
  • Detekcja: 1–3 s na sFlow z gęstym samplingiem, 5–15 s na NetFlow z aktywnym timeoutem 5–10 s — czas wykrycia nie może być krótszy niż aktywny timeout eksportera
  • BGP blackholing, FlowSpec
  • Integracje: FRR/BIRD oraz platformy Cisco, Juniper, Huawei, EXOS, XOS, PICOS
Dowiedz się więcej →
SIEM i Zgodność
  • Parsowanie logów w czasie rzeczywistym
  • Alerty i workflow incydentów
  • Korelacja zdarzeń syslog z danymi NetFlow/sFlow
Zgodność NIS2 / KSC NIS2
  • Raportowanie incydentów zgodne z Art. 23 NIS2 — automatyczne pilnowanie terminów 24h / 72h / 1 mies. od wykrycia
  • Zarządzanie ryzykiem z oceną punktową i wersjonowane polityki bezpieczeństwa z potwierdzeniami pracowników
  • Rejestr szkoleń z listą uczestników i katalogiem szkoleń obowiązkowych
  • Pełny dziennik audytowy działań administracyjnych — wsparcie wymogów ustawy o KSC (polskiej implementacji NIS2)
Dowiedz się więcej →
Zarządzanie BGP
  • Monitorowanie sąsiadów
  • Ingestion tablicy routingu
  • Automatyczne polityki routingu
Inteligencja sieciowa AI
  • Asystent konwersacyjny
  • Wykrywanie trendów
  • Integracja narzędzi MCP
Analiza ruchu
  • NetFlow, sFlow, PCAP
  • Zaawansowane filtrowanie i forensics
  • Trendy TimescaleDB
Optymalizacja peeringu
  • Analiza ASN
  • Inteligencja IXP
  • Integracja PeeringDB
BGP FlowSpec
  • Reguły per-flow: drop lub rate-limit
  • Dopasowanie: prefiks, port, protokół, flagi TCP, DSCP
  • Automatyczne wycofanie i pełna historia reguł
Dowiedz się więcej →
BGP Traffic Diversion
  • Dywersja atakowanego ruchu bez blackholingu
  • Auto-trigger przy atakach rozproszonych i auto-revert
  • Selektywne rozgłaszanie przez peerów krytycznych
Skaner podatności
  • Detekcja CVE oparta na Nmap
  • Monitoring 55+ portów wysokiego ryzyka
  • Integracja z SIEM i raporty e-mail
Portal klienta
  • Wykresy ruchu i alerty DDoS dla klientów
  • Raporty bezpieczeństwa PDF do pobrania
  • Ścisła izolacja danych per CIDR
Monitoring sieci (NMS)
  • Monitoring interfejsów SNMP z trendami historycznymi
  • Kontrole usług i dostępności (uptime)
  • Dane time-series w TimescaleDB

Routery operatorskie ITCare — BGP, NAT/CGNAT, PPPoE/BNG

Routery na Linuksie z własnym dataplane ITCbng, które eksportują dokładnie tę telemetrię, jakiej potrzebuje detekcja DDoS, i przyjmują dokładnie te decyzje mitygacji, które ona podejmuje — a atak pochłaniają w dataplane, zanim dojdzie do NAT-u i abonentów.

Router operatorski ITCare używany w naszych wdrożeniach
Wspólna baza sprzętowa
  • Interfejsy: 4× 10G (Base-T / SFP+), 2× 40G lub 1× 40G (QSFP/QSFP+), 1× lub 2× 100G (QSFP28)
  • Karty Mellanox ConnectX-6 Dx — drop w krzemie karty (rte_flow/mlx5), zanim pakiet dotknie CPU
  • Workery przypięte CCD-lokalnie do izolowanych rdzeni z pudełka — złe przypięcie kosztuje 30% wydajności przy 64 B, więc nie zostawiamy tego klientowi
  • Bez sztywnego limitu RIB/FIB i tablicy sesji — pojemność idzie za RAM, nie za TCAM
  • Telemetria, której faktycznie potrzebuje detekcja: NetFlow/IPFIX i sFlow z krótkim aktywnym timeoutem, ogłaszany sampling rate, interfejs wejściowy i source MAC w rekordzie, SNMP 64-bit, syslog zdalny
  • CoPP — sesje BGP i dostęp zarządczy żyją pod atakiem
  • Zarządzanie OOB, konfiguracja tekstowa pobierana po SSH bez agenta
Dlaczego router decyduje o skuteczności ochrony

Większość wdrożeń anty-DDoS u regionalnych operatorów zawodzi nie przez słaby algorytm detekcji, tylko dlatego, że router nie oddaje danych potrzebnych do detekcji i nie przyjmuje wyniku mitygacji. Domykamy tę pętlę: warstwa przekazywania (router) i warstwa sterowania (ITCSECadmin) są projektowane razem.

Objawy, które widzimy w sieciach operatorów

  • eksport flow z aktywnym timeoutem 1800 s — atak widoczny po pół godzinie, nie po sekundach
  • eksporter nie ogłasza sampling rate — liczniki przeskalowane o rząd wielkości
  • brak interfejsu wejściowego i source MAC w rekordzie — nie da się wskazać portu ze sfałszowanym źródłem
  • jedyną dostępną reakcją jest blackhole — czyli dokończenie ataku za atakującego
  • brak logów translacji NAT — po wniosku służb nie da się wskazać abonenta
  • 32-bitowe liczniki SNMP — na łączu 10G przekręcają się co ~34 sekundy

Nasza odpowiedź — liczby zmierzone na routerze ITCbng

  • 40,2 Mpps przy pakietach 64 B — z włączonym NAT (translacja adresów w ścieżce), 8 rdzeni workera
  • 98,57 Gbit/s przy 1500 B — line-rate łącza 100 G, również z NAT-em w ścieżce
  • Atak ~10,3 Mpps pochłonięty w trakcie normalnego przekazywania ruchu — router robił jedno i drugie naraz, a abonenci stracili 0,0% pakietów
  • ~40 cykli CPU na odrzucenie pakietu ataku wobec ~350 cykli na przejście przez NAT — dlatego atak nie dochodzi do abonentów
  • 21,5 µs opóźnienia przez dataplane, 2 000 000 sesji NAT w konfiguracji testowej
Router BGP / brzeg

Styk z tranzytem i peeringiem oraz punkt egzekwowania mitygacji.

  • Pełna tablica BGP, IPv4 i IPv6 na jednej sesji MP-BGP, bez sztywnego limitu FIB
  • RTBH — odcięcie ruchu do pojedynczego adresu, IPv4 i IPv6 oraz BGP FlowSpec (RFC 8955 / 8956) — drop i rate-limit w kbps
  • Selektywne ogłaszanie prefiksu: wycofanie od wskazanych sąsiadów przy jednoczesnym utrzymaniu peerów krytycznych
  • uRPF / BCP38 per interfejs w obu rodzinach adresów, RPKI ROV, limity prefiksów, BFD
  • Reguły mitygacji przyjmowane wprost z ITCSECadmin, z automatycznym wycofaniem po wygaśnięciu zagrożenia
+ opcja: aktywna ochrona DDoS
Router NAT / CGNAT

Oszczędzanie adresacji IPv4 i wskazanie abonenta na wniosek służb.

  • 2 000 000 sesji NAT w konfiguracji testowej — więcej sesji to więcej RAM, nie wymiana krzemu
  • Deterministyczny NAT / alokacja bloków portów (PBA) — dziennik to jedna linia na abonenta zamiast jednej na sesję
  • Logowanie translacji na potrzeby retencji oraz odwrotny lookup: adres publiczny + port + czas → abonent
  • EIM/EIF i hairpinning (RFC 4787), limit portów per abonent, wykluczenia i statyczny NAT 1:1
  • Filtr ataku stoi przed NAT-em — zmierzone 40,2 Mpps @ 64 B z NAT-em w ścieżce
+ opcja: aktywna ochrona DDoS
Koncentrator PPPoE / BNG

Terminacja sesji abonenckich, egzekwowanie polityki, accounting billingowy.

  • RADIUS: uwierzytelnianie, accounting z aktualizacjami interim, CoA i Disconnect (RFC 5176) — zmiana taryfy bez dotykania routera
  • QoS per sesja z atrybutów RADIUS, hierarchiczne kolejkowanie, kształtowanie w obu kierunkach
  • IPv6 IA-NA + IA-PD po PPPoE, DHCPv6 i RA — delegacja prefiksu do CPE
  • 500 VLAN w konfiguracji testowej, QinQ, rate-limit PADI i limit sesji na port
  • Anty-spoofing per sesja, MSS clamping i MTU 1492, strojenie LCP echo
  • Tempo zestawiania sesji mierzymy dla Twojej konfiguracji — pytaj o liczbę sesji na sekundę przy odtwarzaniu po zaniku zasilania
+ opcja: aktywna ochrona DDoS

Każdy z trzech routerów działa samodzielnie. Warstwa aktywnej ochrony DDoS opisana niżej jest opcją, którą można dołożyć do dowolnego z nich.

Warstwa aktywnej ochrony DDoS

Dwie warstwy o różnych właściwościach i różnych warunkach działania. Rozdzielamy je, bo warunek warstwy stanowej trzeba znać przed zakupem, a nie po incydencie.

Warstwa stateless — zawsze dostępna

Działa niezależnie od symetrii ruchu, nie musi widzieć obu kierunków sesji. Odrzuca po sygnaturze i limicie, u wejścia WAN, przed NAT-em. To ona zatrzymuje atak wolumetryczny.

  • BCP38 / uRPF — anty-spoofing per interfejs, pełny IPv4 i IPv6
  • Policer TCP po flagach (SYN 0x02, SYN+ACK 0x12) z limitem kbps i burst — odpowiedź na carpet-bomb SYN+ACK
  • Drop fragmentów — fragment-0 z uciętym nagłówkiem L4 i fragmenty-sieroty, ze strojeniem tablicy reassembly
  • Drop amplifikacji DNS — UDP z portu źródłowego 53 powyżej 768 B, z klasą permit dla zaufanych resolwerów
  • Drop w krzemie karty (mlx5 rte_flow) — chirurgiczny, po adresie i cesze ataku, zamiast blackhole’a całej podsieci
  • RTBH i FlowSpec na brzegu, z rate-limitem w kbps, nie tylko dropem
  • CoPP i filtry ingress z limitami

Uczciwie: warstwa stateless nie rozumie sesji — bez stanu nie odróżni pojedynczego legalnego SYN-ACK od zwrotnego z refleksji, więc broni się limitem i sygnaturą. Progi zawsze wymagają dostrojenia do wolumenu ruchu klienta. Robimy to przy wdrożeniu metodą: faza bazowa → atak → powrót, z pomiarem co sekundę.

Warstwa stateful — pewna, zmierzona

To jest scrubbing center działający w Twoim własnym urządzeniu. Śledzenie połączeń przepuszcza wyłącznie pakiety należące do ustanowionej sesji — czyli wykonuje dokładnie tę pracę, za którą płaci się zewnętrznemu centrum czyszczenia ruchu. Refleksyjny SYN+ACK carpet-bomb jest tu odrzucany definitywnie, bo nigdy nie było wychodzącego SYN.

  • Bez przekierowywania ruchu przez cudzą sieć, bez opóźnienia na drodze tam i z powrotem, bez opłat za Gbps
  • Reflexive-ACL / connection tracking przy prędkości łącza — decyzja zapada bez sygnatury i bez strojenia progów
  • Ruch legalny idzie dalej nieprzerwanie, pakiet spoza sesji nie idzie nigdzie
  • Wektory bezsesyjne — fragmenty UDP czy amplifikacja DNS — zdejmuje warstwa stateless stojąca przed nią; razem dają pełne pokrycie
Warunek działania warstwy stateful — przeczytaj przed zakupem

Ochrona stanowa musi widzieć cały ruch sesji, w obu kierunkach. Działa na jednym urządzeniu, przez które przechodzą oba kierunki, albo na 2–3 naszych urządzeniach zsynchronizowanych.

Na asymetrycznym brzegu multi-homed — gdzie ruch wychodzi jednym routerem, a wraca innym — stateful bez synchronizacji odrzucałby ruch legalny. U realnego klienta zmierzyliśmy na takim brzegu 97% asymetrii. Tam broni warstwa stateless. Mówimy Ci, który to Twój przypadek, zanim kupisz.

Dlaczego Twoi abonenci nie zauważą ataku

Atak nie musi wysycić łącza, żeby położyć sieć — wystarczy, że zmusi router do kosztownej pracy nad każdym pakietem z osobna. Dlatego liczy się, jak wcześnie router pozbywa się ataku. My robimy to na samym początku, zanim pakiet trafi do najdroższego etapu przetwarzania.

Co router robi z pakietemKosztEfekt
Odrzucenie ataku naszym filtrem, przed NAT-em
filtr klasyfikujący na wejściu
~40 cykli CPUatak znika niemal za darmo
Przepuszczenie pakietu przez NAT
translacja adresów
~350 cykli CPU~9× drożej — tutaj atak kładzie router

Ta prawie dziewięciokrotna różnica decyduje o wszystkim. Odrzucamy atak już w drzwiach, więc router nie dławi się nim, tylko go wyrzuca: 7,8 Mpps ataku SYN+ACK znika, a Twoi abonenci dalej oglądają film. W teście z 5 Mpps ataku za filtr przechodzi około 21 tysięcy pakietów na sekundę — reszta nie dociera nigdzie.

Skąd ten zapas? Nasze routery to oprogramowanie na standardowym serwerze, więc wydajność rośnie razem z liczbą rdzeni — potrzebujesz więcej, dokładasz rdzenie. Urządzenia zbudowane wokół dedykowanego układu scalonego mają swój sufit wpisany na stałe w krzem, a te oparte na zwykłym procesorze bez naszej optymalizacji dławią się dokładnie przy tych małych pakietach, z których składa się atak. Praktyczny efekt: sprzęt stojący za naszym brzegiem — Cisco ASR, MikroTik, dowolny router abonencki — przeżywa atak, bo my zatrzymujemy go wcześniej. Przy profilu ataku, który zmierzyliśmy, i pod warunkiem opisanym wyżej.

Wydajność — liczby zmierzone

Nie sprzedajemy Gbps, tylko pps przy profilu ataku. Atak 10 Gbit/s SYN flood to tyle pakietów, co 45 Gbit/s ruchu produkcyjnego (64 B wobec ~390 B) — pudełko reklamowane przy dużych pakietach potrafi paść przy dziesięciogigabitowym ataku.

Rozmiar pakietuMppsPrzepustowość
64 B (profil ataku)40,227,0 Gbit/s
512 B19,9484,88 Gbit/s
1500 B (transfer)8,1198,57 Gbit/s ≈ line-rate 100 G

Wszystkie liczby zmierzone z włączonym NAT w ścieżce — to nie jest gołe forwardowanie, tylko pełna praca, jaką router wykonuje w produkcji. 8 rdzeni workera, AMD EPYC 4564P, karty 2× 100 G. Pomiar end-to-end: każdy pakiet policzony na wyjściu i z powrotem na wejściu, bez ani jednego zgubionego. Wymaganie projektowe przy 64 B wynosiło 15 Mpps — wynik jest 2,7× wyższy.

  • Skalujesz rdzeniami, nie wymianą sprzętu. Na wyjściu routera zmierzyliśmy 38 Mpps na 4 rdzeniach, 48 na 6 i do 60 na 8. Dobierasz liczbę rdzeni do swojego wolumenu — warianty S, M i L różnią się rdzeniami, pamięcią i kartami.
  • Przy 1500 B wysycamy łącze 100 G z NAT-em w ścieżce — 98,57 Gbit/s zmierzone.
  • 21,5 µs opóźnienia przez router, przy wymaganiu poniżej 100 µs.
  • Pod atakiem ~10,3 Mpps ruch abonencki był dostarczany bez żadnych zakłóceń — strata pakietów abonenckich 0,0%, bez spadku przekazywania.
  • Poprawny pinning jest częścią produktu, nie zadaniem klienta. Źle przypięty worker kosztuje 30% wydajności przy 64 B — nasze routery robią to z pudełka.

Sygnatury, które obsługujemy — z produkcji, nie z laboratorium

Ataki zmierzone w produkcji, na żywym ruchu sieci operatorskiej, 10–11 sierpnia 2026. Do testów odtwarzamy je 1:1 profilami TRex, metodą: faza bazowa z ruchem abonenckim, nakładka ataku, faza powrotu — z pomiarem co sekundę.

WektorSygnaturaSzczyt produkcyjnyNasza odpowiedź
SYN+ACK reflection
carpet bomb
flagi TCP 0x12, 59 B, 33 964 źródeł, po 256 adresów na /247,8 Mpps
3,6 Gbit/s
policer flag TCP przed NAT, warstwa stateful (drop bez wcześniejszego SYN), drop w krzemie karty
Fragmenty UDP
„port 0”
offset fragmentu ≠ 0, ~1240 B137 870 pps
1,4 Gbit/s
drop fragmentów-sierot i strojenie reassembly przed NAT
Amplifikacja DNSUDP z portu źródłowego 53, 1488 B74 476 pps
887 Mbit/s
drop UDP/53 powyżej 768 B, permit dla zaufanych resolwerów
UDP floodUDP na port docelowy 80, ~1400 B87 306 pps
997 Mbit/s
twardy drop klasą ACL przed NAT

Wszystkie cztery wektory zostały odfiltrowane bez zauważalnego obciążenia procesora i bez jakichkolwiek zakłóceń dla ruchu abonenckiego. Filtr odrzuca pakiet ataku kosztem ~40 cykli CPU, jeszcze przed NAT-em — dlatego obciążenie routera praktycznie nie drgnęło, a abonenci nie odczuli, że atak trwa.

Metryka zmierzona podczas ataku nie mówi nic o ruchu legalnym — zawsze porównujemy ją z fazą bazową.

Jak kupować router — i jak przyłożyć te pytania do nas

Karta katalogowa rozstrzyga mniej niż odpowiedzi na kilka konkretnych pytań. Przygotowaliśmy listę dwunastu, którą warto wysłać w zapytaniu ofertowym każdemu producentowi — nam również. Oto siedem najważniejszych:

  1. Ile pps przy pakietach 64 bajty, z włączonym NAT-em, kolejkowaniem i eksportem flow?
  2. Jaki jest najniższy obsługiwany aktywny timeout eksportu flow i ile kosztuje ustawienie go na 5 sekund?
  3. Czy eksporter ogłasza sampling rate, a rekord flow zawiera interfejs wejściowy i source MAC?
  4. Jaki jest limit FIB — nie RIB — i czy jest współdzielony między IPv4 a IPv6?
  5. Co się dzieje z sesjami BGP przy 10 Mpps ruchu skierowanego do adresu routera?
  6. Ile równoczesnych sesji NAT i przy jakim tempie zestawiania w conn/s?
  7. Ile sesji PPPoE na sekundę przy odtwarzaniu po zaniku zasilania?

Na każde z nich odpowiadamy liczbą albo pomiarem. Poproś o demonstrację — pps przy 64 B i sesje na sekundę pokazujemy na stanowisku.

Zapytaj o konfigurację i pomiar